Геотермалну воду, као изузетан природни ресурс могуће је користити за :
|
![]() |
||
На ширем подручју Слобомира изведена су детаљна хидро-геолоска истразивања, која показују да постоје богати извори геотермалне воде. Истражна бушотина у Дворовима, који су удаљени 10-так километара од Слобомира, посједује воду температуре 73°С на дубини од 1200 метара. Расположива пројектна документација показала је да је прогнозна температура воде на подручју града Слобомира је око 80° С на дубини од око 1800 метара, а око 95°С на дубини од 2500 метара и више. Према извршеним анализама, ради се о обновљивим ресурсима геотермалне воде, међу најбогатијим у Европи. Пројектна документација се показала тачном, те је на подручју града Слобомира крајем 2009. године завршено бушење прве намјенске геотермалне бушотине ГД-2 у Републици Српској, Босни и Херцеговини, на дубини од 1.800 м са температуром од 75°С, те је уграђена пумпа за дубоку бушотину која обезбјеђује излив од 60 л/с, чији капацитет омогућава гријање око 110.000 м² стамбеног и пословног простора.
Prvi bunar, naziva IEB-1, dubine 54 m, korisi se za potrebe Slobomira u potpunosti ( kao pijaća voda). Drugi bunar, IEB-2, dubine 120m, voda se planira za snadbijevanje svih bazena u akva parku. Treći bunar, IEB-3, dubine 90m. Voda iz ovog bunara je ispitana sa aspekta fizičko-hemijske, radiološke i mikrobiološke ispravnosti od strane Instituta za zaštitu zdravlja Republike Srpske i prema dobijenim rezultatima analizirani uzorak zadovoljava propise Pravilnika o higijenskoj ispravnosti vode za piće i Zakona o vodama, te je epidemiološki i zdravstvno ispravna i može se koristiti za piće. Ova voda se planira koristiti za punjenje vode i sokova u fabrici u Slobomiru. Protok vode ova tri bunara iznosi oko 60 litara u sekundi.
Pored gore navedenog, Kompanija posjeduje i sljedeće projekte izrađene od strane Rudarsko-Geološki Fakultet iz Beograda:
Postojeća geotermalna bušotina u Slobomiru GD-2 sa već koristi u svrhu grijanja postojećih objekata u Slobomiru, a u planu je da se koristi i za sljedeće projekte:
- Elektrane kod kojih se vrela voda trenutno pretvara u paru kada se oslobodi pritiska koji vlada u rezervoaru, tj. pri pritisku koji je niži od pritiska rezervoara. Snaga pare se koristi za pogon turbine koja, pak, pokreće generator. Nakon prolaska kroz turbinu para se kondenzuje i voda se vraća u rezervoar preko bušotina da bi se ponovo zagrijala, što znači da ovo predstavlja jedan zatvoreni ciklus. - Elektrane koje rade na binarnom sistemu. One koriste vrele vode nižih temperatura. Toplotna energija geotermalne vode koristi se za zagrijavanje drugih tečnosti koje imaju niže temperature ključanja kao što su izopentan, izobutan, tečni ugljen dioksid ili rastvor amonijaka u vodi. Topla voda u izmjenjivačima toplote svoju toplotu predaje tzv. radnom fluidu koji prelazi u paru i širi se. Ta para zatim pokreće turbine i generator. Sistemi koji rade na binarnom ciklusu biće u bliskoj budućnosti najzastupljeniji u geotermalnim elektranama pošto koriste geotermalne vode nižih temperatura. Elektrane koje koriste binarni ciklus rade u zatvorenom sistemu, što znači da nema emisije u vazduh i nakon prolaska kroz izmjenjivač toplote voda se vraća natrag u rezervoar. Elektrane na bazi geotermalne energije ne sagorijevaju fosilna goriva da bi proizvodila struju tako da nema emisije štetnih gasova. Geotermalne pare i vrele vode prirodno ne sadrže veće koncentracije sumporvodonika i drugih gasova, a ni hemikalije koje mogu biti štetne po čovjekovu okolinu. - Nema transporta goriva do elektrana, niti transporta pepela do mjesta za odlaganje - Nema potrebe za izgradnjom cjevovoda - Nema potrebe za izgradnjom skupih saobraćajnica, koje bi bile potrebne za transport tečnih goriva - Nema zagađenja voda i vazduha. Naša Kompanija je otvorena za sve oblike saradnje u vezi sa korištenjem geotermalne vode, a posebno je zainteresovana za partnerski odnos na realizaciji gore navedenih projekata. |